Katlamalı Perde Modelleri

Katlamalı Perde Modelleri;

 

Katlamalı Perde Modelleri

Katlamalı perde ,roman shades mekanizma vasıtası ile aşağı yukarı açılıp kapanan perdeler ,bizdeki isminde olduğu gibi katlanarak toplanan perde modelidir.

Katlamalı perdeler uygulamaya göre 2 ye ayrılır.Çubuklu katlamalı ve çubuksuz katlamalı;

 

Çubuksuz Katlamalı Perde

Üstteki çizimlere göre bakarak anlatırsak 1 numaralı çizim çubuksuz katlamalı perde bu modelde adından da anlaşılacağı gibi çubuk kullanılmamaktadır.Bunun yerine kademeleri oluşturmak için halkalar kullanılmaktadır.Alt kısımı düz tutmak icin ise lama ismi verilen yassı bir profil kullanılır.Klasik dekorasyon evler için çok daha uygundur.Örnek olarak sitemizdeki çubuksuz katlamalı perde modelimize bakabilirsiniz.

 

Yıldız Desenli Katlamalı Perde

Çubuklu katlamalı perde ise ismindende anlaşılacağı gibi kademeler arasında çubuk kullanılarak yapılır ,kademeleri oluşturan çubuklar üzerine dikilen halkalar vasıtası ile perde katlanarak toplanır.Çizimler içerisindeki 2–3–5–6 numaralı modeller çubuklu katlamalı ya örnek olarak gösterilebilir.2 numara bildiğimiz çubuklu katlamalı perde,3 numara perde kapalıyken bile kademeli gibi gözüken bir modeldir bunun için astar üzerine dikilirken kumaş yada tül kademeli şekilde dikiş yapılarak bu görünüş sağlanır.

5 ve 6 numarada ise çubuk kanalları kumaş katlanarak değilde arkadan harici bir çubuk kanalı dikilerek yapılan modellerdir.

4 numara ise 2 adet halka kanalı oluşturularak dikilen çubuksuz katlamalı perde modelidir,aynı model çubuklu olarak da uygulanabilmektedir.Bu model çoğunlukla sabit kullanmak için yapılan görsel bir çalışmadır.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Bir cevap yazın

Başa dön